Więcej światła
w domu to lepsze samopoczucie i większy komfort, dlatego zadbaliśmy, by każdy pokój był odpowiednio doświetlony. Okna są więc rozmieszczone zgodnie z „wędrówką słońca”, dzięki temu światło dociera do pomieszczeń o każdej porze dnia. 6 okien dachowych doświetla dodatkowo pokoje na piętrze, łazienkę i klatkę schodową, przedostając się przez ażurowe schody aż do jadalni i salonu.
Światło naturalne
Światło dzienne pozytywnie wpływa na samopoczucie, co znalazło potwierdzenie w badaniach profesora Christophera Alexandra i jego międzynarodowego zespołu. Wynika z nich, że użytkownicy, którzy mają do wyboru pomieszczenia oświetlane tylko z jednej strony oraz takie, do których światło naturalne wpada z dwóch lub więcej stron, znacznie częściej wybierają i użytkują te drugie. Dlatego w Domu Optymalnym zadbaliśmy o to, aby każde pomieszczenie, w którym domownicy będą przebywać przez dłuższy czas, było oświetlone przynajmniej z dwóch stron.
Rozprzestrzenianie się światła naturalnego we wnętrzach Domu Optymalnego powinno być wspomagane jasnymi kolorami powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych (opaska lub tarasy) wokół budynku.
Światło sztuczne
Optymalnie zaprojektowany dostęp światła naturalnego do budynku zmniejsza koszty użytkowania światła sztucznego i służy zdrowiu mieszkańców. Oświetlenia sztucznego nie da się jednak uniknąć, dlatego bardzo ważne jest jego prawidłowe zaprojektowanie. Aby projekt był rzeczywiście optymalny, należy go wykonywać dla każdego domu indywidualnie, w oparciu o podstawowe generalne założenia, odpowiednie dla każdego kolejnego budynku.
Przy projektowaniu światła sztucznego w Domu Optymalnym weźmiemy pod uwagę:
- indywidualne potrzeby i przyzwyczajenia mieszkańców;
- wspomaganie światła sztucznego światłem dziennym czyli płynne przechodzenie dnia w noc;
- strefy światła w pomieszczeniach;
- odpowiednie, oszczędne źródła światła, które jednocześnie zapewniają komfort użytkowania.