Dwa rodzaje wentylacji:

  • mechaniczna z rekuperacją (odzyskiem ciepła) i
  • naturalna przez okna.

Będą one stosowane zamiennie – mechaniczna w okresach, kiedy temperatura zewnętrza spadnie poniżej ok. 5 °C, zaś druga – w pozostałe miesiące.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacjąoszczędność energii cieplnej zimą
Stały dopływ świeżego powietrza do budynku mieszkalnego jest warunkiem niezbędnym dobrego samopoczucia i zdrowia jego mieszkańców. W okresach grzewczych pociąga on jednak za sobą utratę ciepła, która jest tym większa, im większa jest różnica pomiędzy temperaturą wnętrza i zewnętrza. Optymalnym rozwiązaniem tego problemu jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją. W Domu Optymalnym zastosowany zostanie kompletny system marki Zehnder. Do jego głównych zalet należą:

  • stały, niewymagający zaangażowania użytkowników, dopływ świeżego powietrza
  • oszczędność energii do 50% i odzysk ciepła do 95%
  • oczyszczanie powietrza z cząstek alergizujących.

W skład systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją Zehnder wchodzą:

  1. Najnowsza jednostka wentylacyjna Zehnder ComfoAir Q 350 i
  2. System dystrybucji powietrza Zehnder InFloor.

 

Wietrzenie przez oknaświeże powietrze i naturalny kontakt z otoczeniem
Kontakt człowieka z naturalnym otoczeniem – zapachem powietrza i odgłosami natury ma bardzo pozytywny wpływ na jego samopoczucie psychofizyczne. Ograniczanie tego kontaktu powinno być minimalizowane, co w naszej szerokości geograficznej oznacza, że przez około pół roku powinniśmy stosować naturalne wietrzenie przez okna bez obawy o nadmierną utratę energii cieplnej. Aby minimalizować utratę ciepła, kiedy budynek już jest ogrzewany, ale różnica temperatur między wnętrzem i zewnętrzem nie jest zbyt duża, i wciąż stosować wietrzenie przez okna, połączyliśmy system Winkhaus activPilot Comfort oraz napędy BDT firmy D+H i automatycznie otwierane okna dachowe Velux. Prosta centralka zapewni jednoczesne otwarcie wybranych okien – regularnie co godzinę i na krótki czas, aby dom zdążył się przewietrzyć, nie tracąc przy tym zbyt dużo ciepła.

Jak działają systemy Winkhaus i BDT
Okucie Winkhaus pozwala odsunąć skrzydło okna równomiernie na całej długości, a napęd BDT czyni to w sposób automatyczny. Zobacz więcej na temat napędu BDT.

 

 

 

Zehnder ComfoAir Q 350

Zehnder ComfoAir Q 350

Niezależnie od pogody

Wietrzenie nocą

Przeciw wilgoci w łazience